تار

شرکت در کلاس آموزش سه تار و تار در همه سنین امکان پذیر است. اموزش تار و سه تار به دو روش انجام می شود.

 

-         روش سنتی گوشی یا سینه به سینه و یا مکتبخانه ای

-         روش نوین تدریس از روی کتاب

کلاسهای موسیقی (آموزش تار) در اموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی به صورت جلسات خصوصی برگزار می شود و مدرس تار  در طول جلسه به آموزش  درس جدید تار و رفع اشکالات تءوری و عملی هنرجو می پردازند.

 

 

ساز شناسی تار

تار از سازهای زهی و ایرانی است که با زخمه نواخته می‌شود.

در گذشته تار ایرانی پنج سیم (یا پنج تار) داشت. غلامحسین درویش یا درویش خان سیم ششمی به آن افزود که همچنان به کار می‌رود.

تار در لغت ایرانی به معنی زه، سیم و از لحاظ ساز شناسی از گروه سازهای زهی مضرابی است.

ساز تار به سازسه تاراز جهاتی مشابه است و از یک خانواده محسوب می شوند. شیوهٔ نوازندگی زخمهٔ عادی در تار به صورت راست (از بالا به پایین) است ولی در سه‌تار بالعکس است (از پایین به بالا). این دو ساز از نظر تعداد پرده‌ها نیز با هم شباهت دارند.

از نوازندگان پیشین ساز تار می توان از اساتیدی چون :آقا علی‌اکبر خان فراهانی،آقا حسینقلی، میرزاعبدالله، درویش خان، اسماعیل ساقی، علینقی وزیری، موسی معروفی، نصرالله زرین‌پنجه،علی‌اکبر شهنازی،مرتضی نی‌داوود،عبدالحسین شهنازی، غلامحسین بیگجه‌خانی، لطف‌الله مجد، عطا جنگوک، فریدون حافظی، جلیل شهناز، محمدرضا لطفی

تار سازی است که اگر نوازنده بر آن چیره شود، می‌تواند با آن کارهای زیبا و ماندگاری بیافریند. این ساز به خوبی توانایی تک نوازی و هم نوازی را دارا می‌باشد.

سن آموزش تار

اموزش ساز تار در همه سنین امکان پذیر است. کودکان از حدود 7سالگی می توانند به  یادگیری تار بپردازند ولی شروع کلاس آموزش تار بهتر است بعد از گذراندن دوره اموزش موسیقی کودک (ارف) باشد . نوجوانان و بزرگسالان هم  می توانند به آموزش تار بپردازند .آموزش موسیقی در هیچ سنی دیر نیست و علاوه بر اینکه  بعنوان تفریح  محسوب می شود می تواند در  تقویت حافظه و توانایی های ذهنی، و هماهنگی چشم ودست نقش  داشته باشد.

میزان تمرین آموزش تار

پیشرفت در یادگیری موسیقی و کلیه  رشته های هنری بتدریج و به آرامی انجام می شود و برای موفقیت  و کسب مهارت، تمرین و ممارست لازم است. پیشرفت هنرجویان در نواختن تار بستگی به میزان تمرین و استعداد آنها دارد و تمرین روزانه و مداوم معمولا کارایی بیشتری دارد.

نحوه برگزاری کلاس آموزش تار

اموزش تار و سه تار به دو روش انجام می شود.

-         روش سنتی گوشی یا سینه به سینه و یا مکتبخانه ای

-         روش نوین تدریس ازروی کتاب

کلاسهای موسیقی (آموزش تار) در اموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی به صورت جلسات خصوصی برگزار می شود و مدرس تار  در طول جلسه به آموزش  درس جدید تار و رفع اشکالات تءوری و عملی هنرجو می پردازند.

حدود قیمت ساز تار

قیمت تار از حدود نهصد هزار تومان به بالا می باشد. برای تهیه ساز تار بهتر است با هماهنگی و راهنمایی استاد موسیقی خود  اقدام فرمایید.

استاد تار آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی

اموزش موسیقی لازم است که زیر نظر استاد مجرب، تحصیلکرده،  دلسوز و کارآزموده انجام گیرد.

اساتید  اموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی، آقای  محمد امین اکبرپور، کارشناس موسیقی ، آهنگساز وموسس گروه موسیقی همنوازان سایه می باشند .

آقای هادی فدایی مدرس تار و سه تار ، کارشناس موسیقی و سرپرست گروه مانا می باشند.

 

برای کسب اطلاعات  بیشترلطفا  با دفتر آموزشگاه تماس بگیرید: 02188171230-02188171377