کلاس آموزش ویولنسل

 

 

 

 

 

ویلنسل(Violoncello)  سازی زهی و آرشه‌ای از خانواده ویولن است. صدای این ساز در منطقه میانی سازهای این خانواده قراردارد. ویلنسل از ویولن و ویولا (ویلن آلتو)بزرگ‌تر است. در هنگام اجرا، این ساز در بین دو پای نوازنده قرار می‌گیرد و از طرفی دیگر، توسط میله‌ای که در انتهای آن وجود دارد روی زمین استوار می‌گردد. این ساز از خانواده سازهای زهی آرشه‌ای است. استفاده از این ساز در تک نوازی ها( سلو)، در گروه نوازی‌ها، از جمله در ارکسترهای مجلسی و ارکستر سمفونی متداول است. این ساز عضو ثابت در ارکسترها به صورت استاندارد می‌باشد که در بخش باس زهی‌ها قرار می‌گیرد.

کوک سیم های این ساز به ترتیب از زیر به بم عبارت است از : لا (سیم اول) ر (سیم دوم) سل (سیم سوم) دو (سیم چهارم) سیم های ویلنسل نسبت به سیم های ویولا یک اکتاو بم تر کوک می شوند .

نت این ساز را به علت گستره صوتی وسیع اش با کلید فا خط چهارم (صداهای منطقه بم این ساز) کلید دو خط چهارم (صداهای منطقه میانی این ساز) و کلید سل (صداهای منطقه زیر این ساز) می نویسند

تعریف لغت نامه ای ویولن سل:

در وجه تسمیه این ساز به زبانهای فارسی و فرانسه اشتباهی وجود دارد. توضیح اینکه چلو یا سلو به معنی کوچک و ویولن سل به معنی ویولن کوچک است. در حالی که این ساز به مراتب بزرگتر از ویولن است.

در تحلیل این نکته باید گفت که کلمه ویولن اساسا عنوان سازی بوده به بزرگی کنترباس امروزی و ویولن سل، همان شکل و ترکیب را در حجم کوچکتری عرضه می کرد.

ویولن سل عضو سوم رده سازهای زهی شمرده می شود. این ساز بیش از ویولا و کم و بیش مانند ویولن قابلیت اجرای تکنوازانه، شرکت در ارکستر مجلسی و نیز در ارکستر را دارا می باشد. طنین آن خصوصیتی دارد که به نوازنده و شنونده هر دو راحتی اعصاب می بخشد.(منبع: سازشناسی پرویز منصوری)

 

سن آموزش ویولنسل

یادگیری ساز ویلنسل در همه سنین امکان پذیر است. کودکان می توانند به یادگیری ویولنسل بپردازند ولی شروع کلاس اموزش ویولنسل بهتر است بعد از گذراندن دوره آموزش موسیقی کودک (ارف) باشد. نوجوانان و بزرگسالان هم  می توانند به یادگیری ویولنسل بپردازند. اموزش موسیقی در هیچ سنی دیر نیست و علاوه بر اینکه  بعنوان تفریح  محسوب می شود می تواند در  تقویت حافظه و توانایی های ذهنی، نقش  داشته باشد.

 

میزان تمرین آموزش ویولنسل

پیشرفت در یادگیری موسیقی و کلیه  رشته های هنری بتدریج و به آرامی انجام می شود و برای موفقیت  و کسب مهارت، تمرین و ممارست لازم است. پیشرفت هنرجویان در نواختن ویولنسل بستگی به میزان تمرین و استعداد آنها دارد و تمرین روزانه و مداوم معمولا کارایی بیشتری دارد.

نحوه برگزاری کلاس آموزش ویولنسل

کلاسهای موسیقی (آموزش ویولنسل) در اموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی به صورت جلسات خصوصی برگزار می شود و مدرس ویولنسل در طول جلسه به اموزش  درس جدید ویولنسل و رفع اشکالات تئوری و عملی هنرجو می پردازند.

 

حدود قیمت ساز ویولنسل

قیمت ساز ویلنسل از حدود هفتصد هزار تومان به بالا می باشد. برای تهیه ساز ویولنسل بهتر است با هماهنگی و راهنمایی استاد موسیقی خود اقدام فرمایید.

 

استاد ویولنسل آموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی

آموزش ویلنسل لازم است که زیر نظر استاد مجرب، تحصیلکرده،  دلسوز و کارآزموده انجام گیرد. استاد اموزشگاه موسیقی محمد اسماعیلی آقای مجید اسماعیلی ، نوازنده ارکستر سمفونیک تهران، مدرس هنرستان و دانشگاه موسیقی  می باشند.

 

برای کسب اطلاعات بیشترلطفا با دفتر آموزشگاه تماس بگیرید: 02188171230-02188171377