مهدی رنجبر: ...

 

 

آغاز جشنواره موسیقی فارس با حضور ۴٩ گروه

مهدی رنجبر: حضور هیات علمی و استادان موسیقی ایران، اعتبار این جشنواره استانی را در حد جشنواره‌ای ملی افزایش داده است. مسئولان باید مجالی برای هنرمندان پیشگام در دنیای موسیقی فراهم کنند و در عین حال متناسب با سلیقه دوست داران گام برداریم و ژانرهایی از موسیقی را بپذیریم که مخاطبان روز با آن آشنا هستند.

 

بودجه سال ٩٧ تاکنون محقق نشده است

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس در پاسخ به چرایی عدم تخصیص بودجه دولتی برای برگزاری جشنواره گروه‌نوازی و دیگر جشنواره‌های موسیقی در این استان، گفت: تا به امروز هنوز بودجه سال ١٣٩٧ به این اداره کل نرسیده است. کل بودجه معاونت هنری این اداره کل با بیست و نه شهرستان در چهار رشته نمایش، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی، سه میلیارد و هشتصد میلیون ریال است که از این میزان بیست درصد آن در دسترس است و تاکنون برای هر چهار رشته فقط نهصد میلیون ریال پرداخت شده است. اتکای حوزه فرهنگ و هنر به بخش دولتی نیست، دولت پاسخگوی رشد رشته‌های هنری نیست و باید در این زمینه از بخش خصوصی یاری بخواهیم. پس از اینکه تنی چند از سینماهای فارس در شیراز به بخش خصوصی واگذار شد، درآمدزایی و شمار تماشاگران افزایش یافت تا جایی که امروز پُر فروش‌ترین حوزه فرهنگی و هنری سینماست و ظرف دو سال نیز چهارده سالن سینما ساخته شده است و این امر موید این است که باید با پشتیبانی بخش خصوصی برای بهبود هنر تلاش کرد. بخش دولتی امروز می‌تواند به بخش خصوصی و مخاطبانی که می‌توانند اقتصاد هنر را تامین کنند، کمک و از آنها پشتیبانی کند.

 

جشنواره گروه‌نوازی به هنرمندان جوان انگیزه می‌دهد

برگزاری جشنواره گروه‌نوازی باعث شده است، دو سال در شیراز، میزبان استاد احمد پژمان موسیقیدان و تنظیم‌کننده بزرگ فارس و ایران باشیم. هدایت رضایی، با بیان اینکه شیراز همواره جایگاه فرهنگ و هنر کشور بوده است، افزود: حضور چندین استاد شاخص کشور که به عنوان داور در این جشنواره حضور خواهند داشت، بیانگر اهمیت جایگاه فرهنگی هنری این استان است. برخی بر این باورند که دچار جشنواره‌‌زدگی شده‌ایم اما جشنواره گروه‌نوازی فارس جایگاه خود را دارد و فرصتی ارزشمند برای بروز استعدادهای هنرمندان جوان است و اینکه آنها با انگیزه بیشتری در این حوزه پویایی داشته باشند. رضایی، با بیان اینکه این جشنواره پس از دوره هشتم آن، به مدت سه سال متوقف شد، گفت: این جشنواره از سال ٩۶ با همت شماری از هنرمندان و به ویژه بخش خصوصی برگزار شد. پس از برگزاری این جشنواره، استان فارس در اردیبهشت‌ماه سال ٩٨ میزبان جشنواره موسیقی نواحی خواهد بود.

 

پژوهش در حوزه موسیقی مهجور است

قائم مقام دبیر جشنواره موسیقی فارس نیز در این نشست بیان کرد: فراخوان جشنواره گروه‌نوازی از مرداد نود و هفت اعلام شد و بیش از هشتاد گروه در این جشنواره شرکت کردند که در مرحله نخست، هیات گزینش در تهران تشکیل شد و برگزیدگان راه یافته به مرحله نهایی، هفته گذشته مشخص شدند. کیوان فرزین افزود: در این جشنواره، چهل و نه گروه به بخش اجرا رسیده‌اند که از این میان یازده گروه کودک در بخش کودک حضور دارند. شرکت‌کنندگان در بخش کودک به صورت غیر رقابتی، به اجرا می‌پردازند، در بخش موسیقی کلاسیک، پاپ و آواز گروهی، گروه‌ها به دلیل نرسیدن به حد نصاب جشنواره به بخش رقابتی راه نیافتند و بخش رقابتی تنها در موسیقی دستگاه‌های ایرانی، موسیقی محلی و گروه‌های کوبه‌ای برگزار می‌شود. امسال بخش پژوهشی به جشنواره گروه‌نوازی فارس افزوده شده است،‌ پژوهش پیرامون موسیقی مهجور است و از همین رو برگزاری آن در بُعد علمی مطرح و شانزده مقاله در حوزه گروه‌نوازی به جشنواره فرستاده شده است. گروه‌نوازی بستر اصلی ارائه موسیقی است و به لحاظ آماری بیشترین مخاطب را دارد. جشنواره سال نود و شش در حوزه کمبود‌ها، آسیب‌شناسی شده، نظرات شرکت‌‌کنندگان در آن گردآوری و بر پایه آن آیین‌‌نامه‌ای نوشته شده و در اجرای برنامه‌های دهمین دوره از این جشنواره ملاک عمل قرار گرفته است. در صورتی که بتوانیم برای این جشنواره در شیراز دبیرخانه دائمی دایر کنیم می‌توانیم کیفیت جشنواره را برای سال‌های آینده افزایش دهیم. هدف از برگزاری جشنواره موسیقی استان فارس را کیفیت‌ بخشی به آثار ارائه شده در این حوزه، تشویق هنرمندان به شرکت در رقابت‌ها و برگزاری پی در پی کلاس‌ها و کارگاه‌ها با حضور استادان بنام موسیقی ایران می باشد. جشنواره‌ها هنگامی موثرند که استعداد‌های جوان توسط داوران راهنمایی شوند.

 احمد پژمان دبیر هنری دهمین جشنواره گروه‌نوازی فارس هم در این نشست گفت: یکی از ویژگی های این جشنواره، حضور هنرمندانی همچون حسین علیزاده، محمدرضا فیاض، شریف لطفی و محمدرضا درویشی است که استادان شاخص موسیقی ایران‌ هستند و آثار ماندگاری از خود به یادگار گذاشته‌اند. حضور هنرمندان شناخته شده کشور در این جشنواره‌ها باعث می‌شود، مردم روی خوشی به برنامه‌ها نشان دهند و حضور پُر شماری برای تماشای آنها داشته باشند. نخستین بخش دهمین جشنواره گروه‌نوازی فارس امروز نهم آذر در گروه‌های کودک به صورت غیر رقابتی در تالار حافظ شیراز روی صحنه می‌رود. روز شنبه (دهم آذر) سازهای کوبه‌ای و یکشنبه (یازدهم آذر) گروه‌های محلی به اجرای برنامه می‌پردازند. دوشنبه (دوازدهم آذر) نشست تخصصی با موضوع آسیب‌شناسی در حوزه موسیقی پاپ با حضور بهروز صفاریان برگزار می‌شود. سه‌شنبه (سیزدهم آذر) گروه‌های کلاسیک و آواز جمعی به اجرا می‌پردازند، چهارشنبه (چهاردهم آذر) به اجرای موسیقی دستگاهی اختصاص دارد و پنجشنبه (پانزدهم آذر) نشست‌های تخصصی در حوزه پژوهش با حضور محمدرضا درویشی، محمدرضا فیاض و نشستی با حضور حسین علیزاده در باره گروه‌نوازی در موسیقی ایران و شریف لطفی در حوزه اصول گروه‌نوازی در موسیقی، برگزار می‌شود.

همچنین در حاشیه این جشنواره، روز سیزدهم آذر نشستی در حوزه موسیقی فیلم با حضور احمد پژمان در دانشگاه فرهنگ و هنر برای دانشجویان و علاقه‌‌مندان رشته‌های تئاتر، سینما و موسیقی برگزار خواهد شد. اجراهای صبح این جشنواره از ساعت یازده صبح و اجراهای عصر از ساعت هفده برگزار و آیین پایانی این رویداد هنری نیز جمعه (شانزدهم آذر) از ساعت هجدهدر تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود. ورود علاقه‌مندان برای همه بخش‌های این جشنواره رایگان و آزاد است.