در آیین رونمایی...

 

در آیین رونمایی از این قطعه که با آهنگسازی مهیار فیروز بخت و بابک زرین ساخته شده، سالار عقیلی در باره همکاری خود با خواننده پیشکسوت موسیقی ایران (ایرج) سخن گفت.

 

من به استاد که در 86 سالگی می خواند غبطه می خورم

سالار عقیلی که درباره چگونگی شکل گیری همکاری با استاد ایرج در ساخت قطعه آوای ایران سخن می گفت، افزود: دلیل نخست این همکاری آن است که من به استاد پیشکسوت موسیقی ایران یعنی حسین خواجه امیری که همیشه به او و صدای اش که اینچنین پرصلابت در سن 86سالگی می خواند، غبطه خورده ام. فکر میکنم اگر در سن 86 سالگی من هم بتوانم مانند او بخوانم از خوشحالی کلاهم را پرت میکنم بالا. ایرج اسطوره موسیقی ایران است و همکاری با او برای هر هنرمندی می تواند مایه افتخار باشد.

دلیل دوم آن است که فکر می کنم این همکاری و همکاری هایی از این دست می تواند در شناساندن نسل قدیم موسیقی ایران به نسل امروز بسیار مفید باشد. بانک ها بواسطه امکانات مالی خود می توانند پشتیبانی بسیاری از جریان های فرهنگی و هنری داشته باشند. عقیلی بااشاره به اینکه این اثر با پشتیبانی بانک صادرات تولید شده است، گفت: امیدوارم این اثر بتواند اثری ماندگار شود.

 

استاد ایرج: آواز خوب می خوانم اما سخنران خوبی نیستم

در ادامه این آیین ایرج خواجه امیری که بواسطه تشویقهای پشت سر هم و پرشور تماشاچیان حاضر به سخنرانی شد در سخنان کوتاهی گفت: آواز خوب میخوانم اما سخنران خوبی نیستم و از همه شما سپاسگزارم که مرا تا این حد دوست دارید. من دنباله روی شیوه آوازی تاج اصفهانی بودم ولی شاگرد او نبودم. به باور من مکتب آوازی اصفهان برترین مکتب بین مکاتب آوازی ایران است.

امیر لعلی رئیس روابط عمومی بانک صادرات نیز در این آیین گفت: در ایران کمتر کسی است که ایرج خواجه امیری و سالار عقیلی را نشناسد. پس می توان این اثر مشترک را نوعی همبستگی بین دو گروه مهم فرهنگی ایران دانست.  روزی که پیشنهاد این همکاری به ما داده شد ما با کمال میل این همکاری را پذیرفتیم چرا که ما جدای از رسالتی که در عرصه اقتصادی ایران برای خود ترسیم کرده ایم بر این باوریم که رسالت مهمی هم در عرصه فرهنگی بر دوش داریم و ساخت این اثر در راستای این رسالت شکل گرفت.

 

رونمایی از تمبر ویژه یادبود پخش قطعه آوای ایران

در ادامه این آیین از تمبر ویژه یادبود ان قطعه آوای ایران توسط ایرج خواجه امیری، سالار عقیلی رونمایی شد. پایان بخش این  پخش کلیپ آوای ایران بود.