نشست بررسی و آنالیز...

نشست بررسی و آنالیز موسیقی فیلم های آلکس نورث آهنگساز شناخته شده موسیقی فیلم ساعت هفده روز بیست و چهار آبان ماه در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می شود. در این نشست که با حضور نصرالله داوودی آهنگساز، مترجم و پژوهشگر برگزار می‌شود نمونه‌های صوتی و تصویری گوناگونی از موسیقی آلکس نورث از جهت ساختار موسیقی و تاثیر دراماتیک در فیلم آنالیز و بررسی می شود.

آلکس نورث آهنگساز آوارنگارد آمریکایی بود که او را بیشتر به لطف موسیقی فیلم‌هایش می‌شناسند. وی در دهه بیست و سی و در اوج  مدرنیسم در آمریکا پرورش یافت. در آن زمان موسیقی فیلم بیشتر در دست آهنگسازان آلمانی و اتریشی همچون ماکس اشتاینر، اریک ولفگانگ کرنلگد و فرانتس واکسمن و سایر آهنگسازان اروپایی مانند میکلوش روژا و دیمیتری تیومکین بود. موسیقی آنها در سنت‌های کلاسیسیسم و رومانتیسیسم قرن هجدهم و نوزدهم اروپایی ریشه داشت.

آلکس نورث در کنار برنارد هرمن از نخستین آهنگسازان آمریکایی به شمار می‌رود که تعریف تازه ای برپایه ملودی‌های بومی آمریکایی و موسیقی خیابانی و مدرنیست‌هایی چون هنری کاول و چارلز آیوز ارائه داد و سنت موسوم به صدای هالیوودی را دگرگون کرد. وی همچنین از بنیانگذاران بهره‌گیری از موسیقی جز به عنوان موسیقی فیلم بود. او همچنین پانزده بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد و گرچه هرگز آن را نبرد ولی نخستین آهنگسازی بود برای یک عمر پویایی هنری به صورت افتخاری این جایزه را دریافت کرد.

نورث با کارگردانان بزرگی چون الیا کازان و استنلی کوبریک همکاری داشت و برای ده‌ها فیلم موسیقی‌هایی به یادگار گذاشت که از آن جمله می‌توان به اتوبوسی به نام هوس، اسپارتاکوس، کلوپاترا، موبیدیک، زنده باد زاپاتا، اودیسه فضایی ۲۰۰۱، چه کسی از ویرجینیا ولف می‌ترسد؟، کفش‌های ماهی گیر، زیر آتشفشان، مرگ پستچی اشاره کرد.