جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی...

جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از جمله رویدادهای موسیقی اصیل ایرانی طی دو سال گذشته در شهریورماه هر سال پویایی دبیرخانه‌ای خود را آغاز می‌کرد و در روزهای پایانی سومین‌ ماه فصل پاییز در تالار رودکی تهران میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی می شد امسال در سکوت خبری قرار دارد.

در این جشنواره که با دبیری امیر مردانه از ناشران و تهیه‌کنندگان موسیقی ایرانی و پشتیبانی دفتر موسیقی وزارت ارشاد برگزار می‌شد، تنی چند از هنرمندان و گروه‌های پویا در زمینه موسیقی ایرانی آثار خود را در اجرا می کردند که با توجه به کم و کیف برگزاری آن، می‌رفت که تبدیل به رویدادی جریان‌ساز در این عرصه باشد.

 این رویداد از جمله جشنواره‌هایی بود که به گفته حمیدرضا نوربخش دبیر پیشین جشنواره موسیقی فجر و عضو شورای سیاستگذاری همین جشنواره، جایگزین بخش حذف شده «نسلی دیگر» دوره های پیشین جشنواره‌های موسیقی فجر شده بود. اما به نظر می آید با تغییر مدیریت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد در دوره کنونی و همچنین ساختار جشنواره موسیقی فجر انگیزه چندانی برای برگزاری این جشنواره وجود ندارد. چون اگر بنا بود این رویداد طبق تقویم سال های گذشته برگزار شود باید تاکنون علاوه‌ بر معرفی شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره شرایط برگزاری آن نیز در رسانه‌ها پخش می‌شد.

ابهام در برگزاری سومین دوره جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی در شرایطی است که تعدادی از شرکت کنندگان دومین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی روز پانزدهم تیر ماه سال نود و هفت با چاپ متنی خطاب به علی ترابی مدیرکل وقت دفتر موسیقی وزارت ارشاد خواستار پیگیری و تعیین تکلیف مطالبات مالی خود از این جشنواره شدند و به نظر می رسد مشکلات بودجه‌ای هم یکی از دلایل احتمالی برگزار نشدن این دوره از جشنواره باشد.

نخستین جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی که از نوزدهم تا بیست و چهارم آذرماه سال نود و پنج در تالار رودکی و فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد. دومین دوره نیز با پشتیبانی دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد و همراهی خانۀ موسیقی ایران، انجمن موسیقی ایران، مؤسسه فرهنگی هنری سازآواز و بنیاد رودکی از هفده تا بیست و چهارم آذر در تالار رودکی برگزار شد.