فرمان مرادی رئیس...

 

فرمان مرادی رئیس کانون سازندگان ساز در نشست خبری گفت: دومین نمایشگاه ساز خانه موسیقی در سه بخش سازهای ایرانی، سازهای ابداعی و سازهای غربی از ساعت سیزده تا بیست روزهای برپایی، میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. در این نمایشگاه پنجاه غرفه برپا خواهد شد که نیمی از آنها سازندگان ساز شهرستان‌های گوناگون هستند و توانایی بی‌نظیری در پیشه خود دارند.

از خانه هنرمندان خواستیم تا ویترین‌های این خانه را برای نمایش سازهای پیشکسوتان در اختیار ما قرار دهد و تنها دو ویترین برای این کار در اختیار ماست و از پیشکسوتان برای شرکت در این نمایشگاه دعوت می‌کنیم. کانون سازندگان ساز بیش از یک هزار و دویست عضو دارد و نمایشگاه نیز بخشی از برنامه‌های ماست که امیدوارم روزی شرایط آن فراهم شود تا بتوانیم به صورت بینالمللی برگزار کنیم. هم اکنون مشابه چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهایی همچون آلمان برگزار می‌شود که تاثیر بسیاری در عرصه ساخت ساز دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا برنامه ویژه‌ای برای نمایش سازهای ابداعی محمدرضا شجریان وجود دارد یا خیر، گفت: سازهای استاد شجریان به اندازه کافی معرفی شده است بنابراین با توجه به فضای محدودی که در اختیار داریم بعید است چنین فضایی برای نمایش سازهای ابداعی وی فراهم شود. اگر اکنون استاد شجریان حال مساعدی داشت شاهد حضور او در این نمایشگاه بودیم.

تلاش کردیم این نمایشگاه در فضای بزرگ‌تری برگزار شود اما متاسفانه شرایط مالی اجازه این کار را نداد و امیدوارم در دوره‌های آتی بتوانیم شرایط برگزاری این نمایشگاه را در محیطی بزرگ‌تر فراهم کنیم.

حمیدرضا عاطفی مدیر اجرایی خانه موسیقی نیز در این نشست گفت: چندی پیش نمایشگاهی از سازهای ابداعی استاد محمدرضا شجریان برگزار شد که ما تصمیم داریم به بهانه برگزاری دومین نمایشگاه ساز، ویدئو کلیپی را آماده و در قالب گرامیداشت این هنرمند برجسته موسیقی کشورمان در فضای نمایشگاه پخش کنیم.

در ادامه نشست، داریوش النجری عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی ایران و دبیر هنری دومین نمایشگاه سازندگان ساز گفت: این گردهمایی در معاشرت سازندگان ساز و نوازندگان بسیار موثر است و می‌تواند سبب دیدار هنرمندانی شود که شاید چندان یکدیگر را نمی شناسند. حضور در این نمایشگاه سازنده است و همین که نمایشگاهی با در این مجموعه در به عنوان پاتوق اهالی هنر برگزار می‌شود می‌تواند اتفاق ارزشمندی باشد. با برگزاری این نمایشگاه سازندگان ساز از کارگاه‌ها و خانه‌های خود بیرون می‌آیند و شرایطی را پیش روی خود می‌بینند که می‌تواند در برگیرنده همکاری در عرصه ساخت ساز باشد.

در ادامه این نشست خبری، بیاض امیر عطایی عضو هیات مدیره کانون سازندگان ساز خانه موسیقی نیز اظهار داشت: این نمایشگاه می‌تواند آغاز برای همکاری سازندگان ساز باشد که بتوانند از راهنمایی‌های یکدیگر برای پیشبرد پویایی خود بهره‌ مند شوند.

عطا نویدی دبیر اجرایی نمایشگاه سازندگان خانه موسیقی نیز گفت: حدود یک سال زمینه برگزاری نمایشگاه به طول انجامید، ما از خانه هنرمندان ایران بابت همکاری برای برگزاری این نمایشگاه قدردانی می‌کنیم. ساعت پانزده روز بیست و یکم آبان آیین گشایش این نمایشگاه در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان برگزار می شود که با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، هنر دوستان برنامه‌ای جالب توجه خواهند دید. هنرمندان در نمایشگاه علاوه بر حضور پویا در غرفه‌ها، بخش‌هایی از مراحل گوناگون سازسازی را در کارگاه انجام خواهند داد. همچنین برنامه‌هایی برای گفتگوی مخاطبان با هنرمندان در نظر گرفته شده که میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی خواهد بود. در این نمایشگاه، امکان فروش ساز نداریم اما شرایطی فراهم شده که حاضران در غرفه با ارائه کارت ویزیت خود بتوانند زمینه را برای فروش سازهای‌شان فراهم کنند.