چند سال پیش محمد صداقت...

چند سال پیش محمد صداقت با دومین آلبوم موسیقی BASS BASICبه موسیقی راک ایران معرفی شد اما دیری نپایید که در سکوتی چند ساله فرو رفت، این هنرمند جوان پس از سالها سکوت قصد دارد با همراهی هنرمندانی چون آلدوش الپانیان و میلاد عدل دوباره به عرصه موسیقی ایران بازگردد.

چند سال پیش بازار موسیقی راک ایران پخش آلبومی از هنرمندی تجربه کرد که تا پیش از آن برای جامعه هنری و اهالی موسیقی، کمتر شناخته شده بود؛ محمد صداقت با نخستین آلبوم خود یعنی چهارسیم نام خود را در عرصه موسیقی راک ایران به ثبت رساند.

این هنرمند زاده سال  1366 و دارای مدرک کارشناسی مهندسی کشاورزی و کارشناسی ارشد تصویرسازی است که از آغاز دهه هشتاد، گیتار باس را به عنوان ساز تخصصی خود برگزید و مدتی هم نزد علیرضا عبداللهی به آموختن این ساز پرداخت. پس از مهاجرت عبداللهی از ایران، محمد صداقت به صورت خودآموز در نوازندگی گیتار باس به کسب تجربه پرداخته است.

آلبوم چهارسیم جدای از نقص‌هایی که بیشتر نشان از تجربه کم آهنگساز آن داشت از یک نظر بسیار حائز اهمیت بود؛ و آن اینکه دومین آلبوم موسیقی بدون کلام ایران در سبک راک بود که بر محوریت ساز گیتار بیس ساخته شده بود. دست اندرکاران موسیقی راک ایران تا پیش از پخش این اثر، از آلبوم بابک ریاحی پور نوازنده با سابقه گیتار باس کشورمان با نام آزمون و خطا به عنوان تنها آلبوم موسیقی راک با محوریت ساز گیتار باس یا BASS BASIC یاد می‌کردند و از این جهت بود که نام محمد صداقت و آلبوم او به سرعت بر سر زبانها افتاد اما متاسفانه و در بازه زمانی کوتاهی نام این هنرمند جوان در میان انبوه نابسامانی‌های حاکم بر فضای موسیقی راک ایران گم شد.

حدود یک سال و نیم پیش، محمد صداقت و گروهش در یکی از اجراهای موسیقی تتاتر مستقل تهران روی صحنه رفت تا هواداران او نسبت به بازگشت این چهره به عرصه موسیقی ایران امیدوار باشند اما این امید هم دیری نپایید و اکنون بیش از یک سال است که از محمد صداقت در عرصه موسیقی راک ایران کمتر یاد می‌شود. کم‌ رنگ شدن چهره این هنرمند جوان را دستاویزی برای گفت‌وگو با اوست.

شما شروع امیدوارکننده‌ای در عرصه موسیقی ایران داشتید چرا این روزها پویایی نمی بینیم؟

پس از پخش آلبوم چهار سیم که مورد توجه دوست داران بود در یکی از اجراهای موسیقی تئاتر مستقل تهران روی صحنه رفتیم اما تعداد آهنگ‌های من و زمان اجرای این آثار کمتر از میزانی بود که بتوان با این رپرتوار یک سانس کامل کنسرت را برگزار کنیم، به همین دلیل تصمیم گرفتم با توجه بیشتری به عنصر زمان در آثارم، ساخت آلبوم تازه خود را آغاز کنم.

پس برخلاف تصور ما سکوت شما به معنای خداحافظی با عرصه موسیقی نبوده است؟

به هیچ عنوان. اکنون در حال ضبط قطعات مربوط به آلبوم دوم خود هستم و امیدوارم پس از پخش آن با بهره‌ گیری از تجارب گذشته کنسرتی برگزار کنم.

قدری درباره دومین آلبوم خود که اکنون در مراحل ساخت است توضیح بدهید؟

در این آلبوم از همکاری میلاد عدل به عنوان تنظیم‌ کننده و نوازنده گیتار الکتریک در برخی از قطعات بهره جستم، در ساخت این اثر تمام تلاشم بر اصل آزادی استوار بوده است. برخی از قطعات به فراخور حال و هوای روحی و ذهنی من در شمال کشور ساخته شده است و برخی دیگر در جاهای دیگر. به عبارت دیگر این اثر را به طور کامل در یک استودیوی ثابت و در فضای محدود استودیو نخواهم ساخت.

به جز میلاد عدل با چه هنرمندانی در ساخت آلبوم دوم خود همکاری دارید؟

در حال حاضر قصد دارم این آلبوم را چراغ خاموش تولید کنم اما مایلم این مطلب را بگویم که در این آلبوم آلدوش آلپانیان از پیشکسوتان موسیقی راک ایران به عنوان هنرمند میهمان حضور خواهد داشت و باید خاطرنشان کنم که همکاری من با وی به این آلبوم محدود نخواهد بود.

ادامه همکاری شما با آلدوش آلپانیان به چه صورت خواهد بود؟

مفتخرم که ضمن شاگردی ایشان، نوازندگی گیتار باس ارکستر او را نیز بر عهده دارم.

آیا در تولید این اثر اسپانسری هم داشتید؟ هزینه‌های ساخت این اثر به چه صورت تامین می‌شود؟

چندی پیش نمایشگاه نقاشی خود را در فرهنگسرای ملل برگزار کردم و کلیه درآمد آثار نقاشی من در این نمایشگاه صرف ساخت دومین آلبوم موسیقی من خواهد شد و باید بگویم هزینه‌های این اثر از روش هنر برای هنر تامین می‌شود.

براورد زمان ساخت این آلبوم چقدر است؟

آنچه مسلم است تا پایان امسال ضبط این آلبوم به پایان خواهد رسید و اگر مشکلی پیش نیاید در آغاز سال 98 آماده رونمایی خواهد شد.

نامی هم برای آلبوم تازه خود برگزیده اید؟

همانگونه که این آلبوم را به صورت چراغ خاموش می سازم نام این آلبوم هم ، چراغ خاموش خواهد بود.