دامون شش بلوکی...

 

دامون شش بلوکی پژوهشگر و آهنگساز موسیقی نواحی ایران گفت: متاسفانه استاد گرگین ‌پور ظهر روز چهارشنبه نهم آبان پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری سرطان در بیمارستان نمازی شهر شیراز در سن هفتاد سالگی در گذشت.

او از بزرگان موسیقی قشقایی بود که طی سال ها خدمات ارزنده ای را به موسیقی این منطقه در حوزه های گوناگون انجام داد. زنده یاد فرهاد گرگین پور زاده سال ۱۳۲۷ فرزند حبیب‌ خان گرگین پور از بزرگان موسیقی قشقایی بود که فراگیری موسیقی را از کودکی آغاز کرد و پس از سال ها آموختن در محضر استادان بزرگ موسیقی، بیشتر تمرکز خود را روی نوازندگی آکاردئون بنا نهاد و در این سال ها آنچنان این ساز را در موسیقی قشقایی به کار گرفت که نوازندگی این ساز جزئی از فرهنگ موسیقایی قشقایی شد.

این هنرمند محجوب موسیقی کشورمان در عین نابینایی خدمات ارزشمندی را به جامعه موسیقی ارائه داد که از آن جمله می توان به ساخت چندین اثر موسیقایی در حوزه موسیقی قشقایی اشاره کرد. وی طی سال های گذشته در شهرهای گوناگونی زندگی می کرد، اما چند سال پایانی برای آموزش در دانشگاه، شهرستان آباده را برای سکونت برگزیده بود که در همین روزها نیز دست از کار و تلاش نکشید و همچنان در عرصه های مختلف موسیقی و ادبیات پویایی های بسیاری داشت. استاد گرگین پور علاوه بر اینکه در جشنواره موسیقی معلولان دارنده رتبه نخست شده بود، در جریان بسیاری از پویایی های حوزه موسیقی حضور پیگیری داشت و در این راه نیز خدمات ارزنده ای انجام داد. واپسین پویایی وی نیز به حضور در فستیوال موسیقی در شهر سمیرم برمی گردد که از او و مادرم پروین بهمنی طی آیینی سپاسگزاری شد.