حمید متبسم آهنگساز...

 

حمید متبسم آهنگساز و نوازنده‌ی برجسته‌ی تار و سه‌تار در تازه ترین تجربه‌ی آهنگ‌سازی خود اثری برای کودکان ساخته که قرار است زمستان امسال به ضبط برسد. این اثر، شامل دوازده ترانه در دوازده مایه‌ی اصلی موسیقی ایران برای سازهای نی، کمانچه، قیچک آلتو، قیچک تنور، سه تار، سنتور، تار، بم تار، بربت و سازهای کوبه‌ای آهنگسازی شده است.

در این اثر نوازندگانی چون اردشیر کامکار (کمانچه ۱)، پژمان حدادی (طراح و نوازنده‌ی کوبه‌ای)، امیرناصر رنجبر (کمانچه ۲)، بهار مدیری (قیچک آلتو)، بیتا قاسمی (قیچک تنور)، پاشا هنجنی (نی) نوید توسلی (سنتور)،‌ حمید خبازی (تار)، شهرام غلامی (بربت)، سمیرا گلباز (بم‌تار) و حمید متبسم (سه‌تار) می‌نوازند. اشعار این مجموعه که داستان رویاهای کودکانه است، سروده‌ی سپیده نیک رو است و سمیرا گلباز مشاور هنری این پروژه پویایی دارد. صدابرداری آن نیز به عهده‌ی ارد انزابی‌پور خواهد بود.

حمید متبسم می‌گوید: در آغاز قرار بود این اثر به شکل دیگری ارائه شود، ولی در روند پیشرفت کار، شکل آن تغییر کرد، قرار بود این کار در حد یک آلبوم موسیقی کودک باشد، ولی با توجه به علاقه ی بیشتری که آرام آرام در من شکل گرفت، انگیزه های دیگری نیز به آن افزوده شد. از جمله این فکر که جنبه‌ی آموزش و آشنایی گوش کودکان با مایه های موسیقی ایران نیز در آن چشمگیر باشد. در واقع دیدگاه من این است که کودکان شنونده ی این اثر در سال های بزرگسالی برای هر مایه‌ی موسیقی الگو داشته باشند و مثلا بگویند: ماهور مثل ترانه ی فلان و از این طرق توان شنیدن موسیقی سنگین تر را نیز پیدا کنند. علاوه بر این، حال در این اندیشه هستیم که این اثر را با پشتیبانی تهیه کننده ی آن با کیفیت مطلوبی در ایران و خارج از ایران به فروش برسد.

در گزینش نوازندگان، با همکاری دوستان و همکارانم، اردشیر کامکار و پژمان حدادی، جمع خوبی را گرد هم آوردیم که حتما موجب اجرایی خوب خواهد شد، همکاری من با پژمان حدادی که از بیست و سه سال پیش جریان دارد و برای من مایه ی خرسندی ست که بعد از سال ها دوری، بار دیگر با اردشیر کامکار همکاری دارم. کمانچه ی کم نظیر او، سال ها پیش در بامداد و بوی نوروز مایه ی خوش صدایی بخش سازهای کششی این آثار است و نوازندگان دیگر و دست‌اندرکارانِ این اثر که بیشتر از همکاران خوب من در آثار گوناگون بوده‌اند.